🥛 Other non-alcoholic drinks

🔥 FREE DELIVERY from 99€

under conditions**

Calendrier de l'Avent et de l'Après sans alcool Sanzalc, cave sans alcool pour adultes décomplexés Calendrier de l'Avent et de l'Après sans alcool Sanzalc, cave sans alcool pour adultes décomplexés

Book your
2025 CALENDAR

ADVENT & AFTER BAKING

Organic Raw Coconut Syrup - Bacanha Sanzalc, alcohol-free cellar for uninhibited adults

Organic Raw Coconut Syrup - Bacanha

12,50 €
31,25 €/l
Organic Raw Cane Sugar Syrup - Bacanha Sanzalc, alcohol-free cellar for uninhibited adults

Organic Raw Cane Sugar Syrup - Bacanha

12,50 €
31,25 €/l
Organic Raw Caramel Syrup - Bacanha Sanzalc, alcohol-free cellar for uninhibited adults

Organic Raw Caramel Syrup - Bacanha

12,50 €
31,25 €/l
Raw Organic Lavender Syrup - Bacanha Sanzalc, alcohol-free cellar for uninhibited adults

Raw Organic Lavender Syrup - Bacanha

12,50 €
31,25 €/l
Raw Organic Lychee Syrup - Bacanha Sanzalc, alcohol-free cellar for uninhibited adults

Raw Organic Lychee Syrup - Bacanha

12,50 €
31,25 €/l
Organic Raw Mojito Syrup - Bacanha Sanzalc, alcohol-free cellar for uninhibited adults

Organic Raw Mojito Syrup - Bacanha

12,50 €
31,25 €/l
Raw Organic White Peach Syrup - Bacanha Sanzalc, alcohol-free cellar for uninhibited adults

Raw Organic White Peach Syrup - Bacanha

12,50 €
31,25 €/l
Raw Organic Pistachio Syrup - Bacanha Sanzalc, alcohol-free cellar for uninhibited adults

Raw Organic Pistachio Syrup - Bacanha

12,50 €
31,25 €/l
Raw Organic Licorice Syrup - Bacanha Sanzalc, alcohol-free cellar for uninhibited adults

Raw Organic Licorice Syrup - Bacanha

12,50 €
31,25 €/l
Organic Raw Rose Syrup - Bacanha Sanzalc, alcohol-free cellar for uninhibited adults

Organic Raw Rose Syrup - Bacanha

12,50 €
31,25 €/l
Raw Organic Verbena Syrup - Bacanha Sanzalc, alcohol-free cellar for uninhibited adults

Raw Organic Verbena Syrup - Bacanha

12,50 €9,90 €
24,75 €/l
Raw Organic Yuzu Syrup - Bacanha Sanzalc, alcohol-free cellar for uninhibited adults

Raw Organic Yuzu Syrup - Bacanha

12,50 €
31,25 €/l
Maison Sassy organic cider without alcohol 0.0% Sanzalc, alcohol-free cellar for uninhibited adults
Vendu par 4

Maison Sassy organic cider without alcohol 0.0%

3,20 €
11,64 €/l
Ginger Beer Organic Gingeur 33 cl Sanzalc, alcohol-free cellar for uninhibited adults
Vendu par 4

Ginger Beer Organic Gingeur 33 cl

3,50 €
10,61 €/l
Ginger Beer Organic Gingeur 75 cl Sanzalc, alcohol-free cellar for uninhibited adults
Vendu par 4

Ginger Beer Organic Gingeur 75 cl

6,50 €
8,67 €/l
Ginger Beer Organic Gingeur without sugar 33 cl Sanzalc, alcohol-free cellar for uninhibited adults
Vendu par 4

Ginger Beer Organic Gingeur without sugar 33 cl

3,50 €
10,61 €/l
Symples relaxing infusion - 75 cl

Symples relaxing infusion - 75 cl

5,75 €
7,67 €/l
Symples detoxifying infusion - 75 cl

Symples detoxifying infusion - 75 cl

5,75 €
7,67 €/l
Symples energizing infusion - 75 cl

Symples energizing infusion - 75 cl

5,75 €
7,67 €/l
Archipel Kombucha organic blackcurrant - Sanzalc, alcohol-free cellar for uninhibited adults

Archipel Organic blackcurrant kombucha

5,00 €4,50 €
13,64 €/l
Archipelago Organic fig tree kombucha - Sanzalc, alcohol-free cellar for uninhibited adults

Archipelago Organic Fig Kombucha

5,00 €4,50 €
13,64 €/l
Archipel Organic Raspberry Kombucha - Sanzalc, alcohol-free cellar for uninhibited adults

Archipel Organic Raspberry Kombucha

5,00 €4,50 €
13,64 €/l
Archipel Kombucha organic blackcurrant 75 cl - Sanzalc, alcohol-free cellar for uninhibited adults

Archipel Kombucha organic blackcurrant 75 cl

10,90 €9,90 €
13,20 €/l

Other non-alcoholic drinks: exploring Sanzalc

Beyond wines, beers and non-alcoholic spirits, a whole world of drinks is worth exploring: kombucha, kefir, premium juices, sparkling infusions. This collection brings together our most original references, for the curious who want to get off the beaten track of “alcohol-free”.

A category for flavor explorers

The "sober curious" movement is not limited to replacing alcohol with its de-alcoholized equivalent: it is also about discovering drinks that were never intended to imitate anything. Fermented kombuchas with complex aromas, probiotic kefirs, artisanal juices: so many alternatives that bring their own taste identity, without trying to copy an alcohol.

How to navigate this selection

  • For digestive well-being — direction ours kefirs and kombuchas, rich in probiotics.
  • For a refreshing break — our premium juice, mostly without added sugars.
  • For an aperitif or mixing — find our soft drinks and tonics designed to accompany your non-alcoholic cocktails.

Want an overview of everything that offers Sanzalc ? Check out our essential guide to non-alcoholic drinks.

FAQs

Does kombucha contain alcohol?
Kombucha is fermented and may contain traces of alcohol (usually under 0.5%) from the natural process. Check the product sheet if you need to avoid all alcohol.

Are these drinks suitable during pregnancy?
It depends on the product — juices are safe, but always check the residual alcohol content of kombuchas and kefirs before consumption.

What is the difference between kefir and kombucha?
Kefir is fermented from kefir grains (milk or sugar water), kombucha from sweet tea and a symbiotic culture (SCOBY). Both are rich in probiotics but offer very different taste profiles.